Léky 




Podávání léků dětem

U dětí, zejména pak v kojeneckém věku, vždy podávejte léky pouze po poradě s lékařem. Jestliže jste nasadili dítěti vy sami nebo jiný lékař určitý lék, vždy na to lékaře upozorněte. Některé léky nelze podávat současně s jinými. Vitaminové přípravky a různé „podpůrné látky“ jsou také léky i jejich podávání byste též měli konzultovat. Kojencům nikdy nepodávejte léky, které vám zbyly po starším sourozenci, i když onemocnění probíhá naprosto stejně. Dětem nedávejte ani léky, které máte pro sebe a to i v případě, že byste podali mnohem nižší dávku. Dětský organismus není zmenšenina dospělého a dítě reaguje na některé léky odlišně než dospělý.
Pediatři upřednostňují u menších dětí léky ve formě čípků, sirupů a kapek. Teprve, když mají jistotu, že dítě je schopno bez problému polykat tablety, volí tuto formu.
Vždy dodržujte doporučení lékaře, tedy celkovou dobu léčby, časový odstup mezi jednotlivými dávkami, užívání nalačno nebo po jídle. U některých léků, především antibiotik, je třeba přesně dodržovat pravidelné časové intervaly, aby se v organismu udržela stálá hladina léku. Jindy je nutno podat denně určitý počet dávek, ale pokud dítě zrovna spí, nemusíte ho budit přesně ve stejnou hodinu. Jestliže máte lék podávat nalačno, rozumí se tím 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Pokud to nedodržíte, klesá účinnost léku až o 75%.  Pokud je uvedeno, že se lék se nesmí kombinovat s určitými potravinami, během léčby je z jídelníčku vynechte. Některé léky se naopak musí např. zapíjet mlékem.
Zaznamenávejte si čas, kdy lék podáváte, budete tak mít jistotu, že jste ho skutečně podali, zejména pokud dáváte během nemoci více léků s různými časovými intervaly.
Při podávání léků si je třeba uvědomit, že každý přípravek začíná působit až po určité době. Platí to zejména u antibiotik, kdy lze první zlepšení stavu očekávat až po 24 - 48 hodinách léčby. Naopak léky na snížení tepoty obvykle učinkují během několika desítek minut.
Nikdy sami předčasně nepřestávejte v podávání léku, pokud se vám zdá, že dítě již vypadá lépe, hlavně jedná-li se o antibiotika. Hrozí nebezpečí vytvoření rezistence a při opakovaném podávání by lék již nemusel dostatečně účinkovat. Léčbu smíte přerušit jen tehdy, objeví-li se během podávání léku kopřivka nebo jiná kožní reakce, otoky, dechové obtíže, větší průjem nebo zvracení. V těchto případech neprodleně informujte lékaře.
O tom všem vás poučí lékař nebo lékárník, další informace se dočtete na tzv. příbalovém letáku, který je součástí každého balení průmyslově vyráběných léků. Dozvíte se z něj, jakým způsobem lék podávat, jaké jiné léky nebo potraviny mohou ovlivnit jeho účinek, jaké jsou vedlejší reakce léku.
Před podáním léku zkontrolujte dobu exspirace, tj. dobu, kdy končí použitelnost léku. Po jejím uplynutí již nesmí být lék podáván. Toto datum je uvedeno jak na papírové krabičce léku, tak na štítku lahvičky, nebo na okraji blistru (platíčka) s tabletami. Nejčastěji je zapsáno v této formě: 12.2015 nebo 12/2015, což znamená, že lék je možno použít do konce prosince roku 2015.
Léky připravované v lékárně podle předpisu lékaře (nosní kapky, masti, sirupy ředěné těsně před vydáním pacientovi) mívají pouze krátkou dobu použitelnosti (dny až týdny), kterou lékárník napíše na štítek léku. Po uplynutí této doby je již nepoužívejte.
Nespotřebované léky a léky s prošlou dobou použitelnosti vraťte do lékárny, zásadně je nevyhazujte do popelnice, kde by je mohly najít hrající si děti, které by se jimi mohly otrávit. Látky vznikající rozkladem léků někde na skládce navíc zamořují přírodu.

Podávání tekutých léků (sirupů, kapek) ústy

Dítě si posaďte na klín nebo do sedačky. Nikdy nepodávejte lék vleže, protože by dítě mohlo část vdechnout a začít se dusit. Odměrkou, která je součástí balení sirupů, si odměřte předepsanou dávku tekutiny, tu pak přelijte na větší lžíci, aby se nedala rozlít. Pokud je třeba podat přesné malé množství léku, např. 1 ml antibiotik, použijte k odměřování injekční stříkačku, popřípadě natahovací odměrku od sirupu Nurofen. Přimějte dítě, aby otevřelo ústa a lžíci s lékem opatrně vsuňte do úst tak, abyste lék podali až na kořen jazyka. Při takovém postupu dítě neucítí nepříjemnou chuť. Na zapití dejte dostatečné množství vody či čaje, ne mléka.
Většina léků pro malé děti je k dispozici ve formě přislazených a dochucených roztoků (sirupů), nejčastěji s ovocnou příchutí. Ty dětem obvykle chutnají, a proto je snadno užívají. Pokud je chuť léku příliš výrazná, můžete, zejména u hořkých kapek, zředit potřebnou dávku přidáním trošky vody, malého množství ovocné šťávy nebo sladkého čaje na lžíci a pak dát něco dobrého na zapití či zajedení.
Nikdy nedávejte lék do lahve s pitím, dítě většinou nevypije celý obsah, navíc lék klesá ke dnu a ulpívá na stěnách a dítě tak nedostane předepsanou dávku. Nezkoušejte ani přimíchat lék do jídla, mohla byste způsobit, že příště nebude dítě toto jídlo chtít.
Pokud dítě lék odmítá, požádejte někoho z rodiny nebo okolí, aby vám dítě přidržel. Jste-li doma sama, zaviňte dítě do pleny, osušky nebo deky. Zvládnete tak lépe jeho fyzický odpor a dítě vám nevyrazí lžíci z ruky. V okamžiku, kdy otevře ústa, mu do nich lžíci rychle vsuňte. Nepomáhejte si ucpáváním nosu, vyvarujte se násilnému vpravování lžíce při křiku. Hrozí nebezpečí vdechnutí.
Tekuté léky jde také dobře podávat odměrkou ve formě stříkačky, která bývá součástí balení některých sirupů, případně injekční stříkačkou (samozřejmě bez jehly), kterou zakoupíte v lékárně nebo ve zdravotnických potřebách. Tímto způsobem snadno vstříknete lék do úst dítěte (podél vnitřní strany tváře, ne přímo do krku) a nikdo se neušpiní.

Podávání tablet a kapslí

Malým dětem se tablety nepodávají v celku, protože hrozí nebezpečí vdechnutí. Není–li k dispozici jiná léková forma, musí se rozdrtit na velmi jemný prášek. Dětem se často  předepisuje pouze část tablety, např. ½ tablety, proto si nejprve ostrým nožem oddělte určenou část, tu pak položte na lžičku a pomocí druhé lžičky rozdrťte na prášek. Aby ho dítě spolklo, je třeba na lžíci přidat malé množství tekutiny a vše řádně promíchat. Pokud dítě lék odmítá, že je hořký, dejte na lžíci nejprve něco sladkého a kluzkého (např. marmeládu, Nutelu, med), nasypte prášek a překryjte další sladkou vrstvou nebo lék schovejte např. do malé kuličky třeba z rohlíku či banánu. Další postup je obdobný jako při podávání sirupu.
Šikovné děti dokážou spolknout tabletu již v předškolním věku. Vysvětlete mu, že pokud si dá tabletku dozadu na jazyk, neucítí její chuť. Nechte dítě široce otevřít ústa, vložte mu tam tabletu a ihned mu dejte napít. Kapsle se polykají mnohem snadněji než tablety, zejména pokud jejich želatinový povrch navlhčíte.
Některé tablety, dražé, a kapsle jsou chráněny speciálním potahem a neměly by se rozmačkávat, popř. vysypávat. Tyto léky mají projít žaludkem vcelku a vstřebat se až ve střevech, pokud je rozdrtíte nebo vysypete, pak znehodnotíte ochranný obal a mohou se změnit i účinky léku. Proto předtím než budete chtít dítěti rozmačkat tablety nebo otevřít kapsli, zeptejte se lékaře nebo lékárníka.
Pokud vaše dítě odmítá polykat tabletky, „dejte ji“ nejdříve oblíbenému plyšáčkovi či panence nebo ji zkuste podat během koupele či hry, kdy na lék není zaměřená pozornost dítěte. Jestliže dítě nepřesvědčíte a jeho stav se nezlepšuje, pak kontaktujte lékaře a domluvte se na změně léčby.

Zavádění čípků

Ve formě čípků se nejčastěji podávají léky na snížení teploty. Čípky jsou u maminek oblíbené, protože je bez problémů zavedou sami i vzpírajícímu se dítěti.
Čípek před podáním opatrně vyjmete z obalu a připravíte si ho na papírový ubrousek nebo čtvereček mulu. Pokud je třeba podat jen polovinu, rozkrojte ho nahřátým kuchyňským nožem podélně. Dítě svlékněte z plen, jednou rukou mu zvedněte nožky tak, aby se stehna dostala k bříšku. Druhou rukou uchopte čípek i s ubrouskem, který ho chrání proti teplotě ruky, a zasuňte celý čípek do konečníku. Obě poloviny zadečku asi na pět minut pevně sevřete, aby dítě čípek nevytlačilo zpět a aby se čípek mohl úplně rozpustit.
Protože teplem čípky snadno měknou a rozpouští se, měly by se uchovávat v chladničce. Jestliže chcete ulehčit dítěti i sobě vkládání čípku do konečníku a zkrátit dobu rozpouštění, vyjměte ho z chladničky asi třicet minut před předpokládaným zaváděním, aby se mohl zahřát zpět na pokojovou teplotu. Na vhodnou teplotu ho zahřejete také tím, že ho budete ještě zabalený mnout mezi dlaněmi.
Dětem s průjmem čípky raději nedávejte!

Aplikace léků do nosu

Novorozencům a mladším kojencům se obecně nedoporučuje kapat do nosu. Nos jim pouze vytíráme navlhčenou štětičkou. Před kápnutím léku je třeba nos vyčistit, nejlépe odsát. Kojenci nejčastěji kapeme v poloze vleže. Jednou rukou mu přidržujeme hlavičku a druhou kápneme kapátkem do každé nosní dírky 1 kapku nosních kapek tak, aby nestékaly do nosohltanu.
Pro dítě, které při kapání do nosu již spolupracuje, je nejvhodnější polohou leh na zádech se zakloněnou hlavou. Nejlepší je, když hlava dítěte visí přes okraj lůžka. Zabráníte tak stékání hořkých kapek do krku. Aby se lék dostal i k ústím vedlejších dutin nosních, je vhodné, aby dítě po nakapání stočilo hlavu vždy na stranu té dírky, do níž jste kapali, a v této poloze chvíli setrvalo.
Mnoho maminek upřednostňuje nosní sprej, jehož aplikace je obdobná jako u nosních kapek, pouze místo použití kapátka stlačujete dávkovač. Děti tuto formu podávání snáší většinou dobře, jelikož jim tekutina tak nezatéká do nosohltanu. Je však nutno sledovat, pro jak staré děti je konkrétní nosní sprej určen.   Např. Stérimar bébe je určen již novorozencům, klasické nosní kapky ve spreji jsou většinou až pro děti od 2 let.

Aplikace ušních kapek

Pokud lékař předepíše dítěti ke zmírnění obtíží ušní kapky, musíte přípravek vždy před použitím po několik minut zahřívat v ruce (zejména pokud jste je zrovna vyndala z lednice nebo je ponořte do misky s vlažnou vodou (ne horkou!). Studené ušní kapky vyvolávají nepříjemný pocit.
Do ucha kapeme v poloze vleže, s hlavou otočenou na stranu tak, aby nemocné ucho bylo nahoře. Kapání do ucha si usnadníte, když ušní boltec popotáhnete směrem dozadu a nahoru. Osa zvukovodu se tak trochu narovná a ušní kapky lépe stečou dovnitř. Po aplikaci ušních kapek nechte dítě asi 5 minut ležet na boku, aby se kapky mohly ve zvukovodu dobře rozptýlit.

Aplikace léků do oka

Při kapání do oka nepočítejte s tím, že kojenec nebo batole bude v klidu spolupracovat, proto je lepší, pokud vám dítě alespoň při prvních aplikacích přidrží druhá osoba. Dítě položte na záda, palcem a jedním prstem jedné ruky mu jemně přidržte rozevřená víčka. Druhou rukou mu kápněte ze vzdálenosti 3 - 5 cm kapku roztoku do vnitřního koutku oka (u kořene nosu). Hlavičku podržte asi 30 vteřin v klidu, aby se roztok mohl rozšířit po celém oku. Kapátkem nikdy nemiřte přímo proti oku, ale vždy do koutku, abyste oko při neklidu dítěte neporanili. Chcete-li mít při kapání pevnější ruku, můžete si malíček opřít o obličej dítěte.
Oční mast je obvykle v tubičce s dlouhou tenkou tryskou. Postup je obdobný jako při kapání. Dítě položte, jednou rukou rozevřete víčka a druhou nanášejte proužek masti ze vzdálenosti několika centimetrů od vnitřního koutku směrem k zevnímu. Pak ještě držte víčka chvíli rozevřená, aby se mohl na oku vytvořit tenký film. Nezdaří-li se vám to napoprvé, můžete celý postup opakovat a mast nanést na zavřená víčka, pouze zkontrolujte, zda se na oku vytvořil povláček.

Injekce

Léky ve formě injekcí dětem obvykle podává zdravotní sestra nebo dětský lékař. Pokud by snad vaše dítě potřebovalo podávat léky injekcemi po delší dobu, jako např. inzulín při cukrovce, zajistí ošetřující lékař vašeho dítěte, abyste absolvovali odborné zacvičení.

Domácí lékárnička

Lékárnička patří k základní výbavě každé rodiny. Lékárnička má obsahovat přípravky, které jsou určeny k domácí léčbě běžných zdravotních potíží všech členů rodiny, jako je teplota, rýma, kašel, průjem či zvracení, a k ošetření drobných úrazů, jako jsou odřeniny, říznutí či drobné opařeniny.
Jelikož malé děti většinou potřebují jinou péči než dospělí, ještě před porodem si opatřete dětskou lékárničku, ve které budete mít vše potřebné pro Vaše děťátko po ruce. Tak, jak dítě poroste, ji budete postupně doplňovat.
Lékárničku mějte na takovém místě, aby se k ní dítě, až se začne pohybovat, nemohlo dostat. Jen tak se vyhnete případné otravě léky. Nejvhodnější je uzamykatelná závěsná skříňka, popřípadě zásuvka. Není vhodné skladovat léky v koupelně nebo blízko sporáku, protože vlhkost a teplo jim nesvědčí. Některé léky je potřeba uchovávat v lednici, vyhraďte si na ně buď jednu přihrádku např. ve dveřích, nebo je uložte do samostatné krabičky.
Nezapomeňte pravidelně kontrolovat dobu použitelnosti (tzv. exspiraci) všech léků. Je uvedena jak na samotném léku, tak na papírové krabičce. Prošlé léky odevzdejte v lékárně.

Co by měli zakoupit před narozením dítěte

  • teploměr, pro kojence bývala nejvhodnější klasická rychloběžka, ty se však již nevyrábí. Na našem trhu je k dostání celá řada teploměrů digitálních, teploměr ve formě dudlíku, pásky na čelo, teploměr na měření v uchu a nejnověji bezkontaktní infračervený teploměr, určený k měření teploty v spánkové oblasti
  • Paralen 100 mg čípky na snížení teploty
  • vatové tyčinky na čištění nosu a ucha
  • několik balení sterilních vatových tyčinek a líh, ev. Softasept na čištění pupku
  • rektální rourka (velikost 5)
  • nůžky na nehty pro kojence
  • odsávačka hlenů z nosu, nejvhodnější je plastová, která se připojí k vysavači
  • krém na zadeček (např. Infadolan či Bepanthen k běžnému ošetření, rybí mast a Sudocrem  při podráždění)
  • 1 balení fenyklového čaje vhodného od 1. týdne věku

Postupně doplňte

  • léky na snížení teploty: nejčastěji Paralen čípky pro děti, Panadol sirup (možno podávat od narození), Nurofen čípky nebo sirup (možno podávat od 3 měsíců věku) či jiný ibuprofenový přípravek v sirupu (např. Nurofen, Ibalgin, Brufen…) ( možno podávat od 6 měsíců věku)
  • desinfekci na drobná poranění (např. Betadin, Jodisol, Septonex sprej, peroxid vodíku)
  • na bolesti bříška: kapky na úlevu při nadýmání (např. Lefax, Espumisan, Sab simplex, Baby calm)
  • krém Pupík na masáže při bolestech bříška kojenců 
  • při prořezávání zoubků: zklidňující roztok nebo gel k potírání dásní
  • na rýmu: kapky ev. sprej do nosu (pro kojence např. Nasivin 0,01% kapky, pro batolata a větší děti např. Olynth sprej, Vibrocil kapky)
  • mořskou vodu pro děti (např. Stérimar Bébe - pro děti od narození, Stérimar s mědí při žluté rýmě)
  • na kašel: Mucosolvan Junior sirup či Solmusol, ev. ACC na vlhký kašel, Stoptussin, Sinecod, Dittustat kapky na suchý dráždivý kašel
  • kapky do očí (Ophtalmo-Septonex)
  • gel na zklidnění po pobodání hmyzem (např. Fenistil gel)
  • na alergickou rekci: Fenistil kapky
  • na průjem: Enterol kapsle či sáčky
  • Kulíšek – prášek na přípravu roztoku k zavodnění při průjmu
  • mast na prsa k masážím při onemocnění dýchacích cest
  • 1 balení polštářkových dětských náplastí
  • kotouč leukoplasti
  • sterilní proužky k ošetření drobných řezných poranění
  • balíček sterilních gázových čtverců
  • sterilně balený obvaz
  • balíček sterilní vaty
  • elastické obinadlo
  • trojcípý šátek a spínací špendlíky
  • nůžky a pinzetu
  • gumové škrtidlo

Další léky závisí na zdravotním stavu dítěte a doporučení lékaře.
Všem dětem se od dvou týdnů do roka denně podává vitamin D (Vigantol kapky) jako prevence křivice.

Základní léky pro kojící matky 

Pokud kojíte, pak by vaše lékárnička měla být vybavena i léky pro kojící maminku. Budete-li si během kojení kupovat volně prodejné léky, vždy upozorněte lékárníka, že kojíte. Některé látky obsažené v lécích se mohou vylučovat do mateřského mléka a působit tak i na dítě.

  • na snížení teploty a proti bolesti:  paracetamolové tablety (Paralen)
  • na kašel: nejvhodnější je bylinný (např. jitrocelový) sirup, při větším kašli např. Stoptussin, ACC, Solmucol, během kojení se nedoporučuje užívat Bromhexin či Mucosolvan.
  • na rýmu: mořskou vodu ve spreji a běžné nosní kapky (Sanorin, Nasivin, Mucoseptonex, Olynth, Pinosol)
  • na průjem: Enterol, Laktobacily, Hylak forte kapky, či Smecta sáčky
  • čaj pro kojící matky na podporu tvorby mateřského mléka
  • fenyklový čaj, který při bolestech bříška dítěte popíjíte sama
  • mast na rozpraskané bradavky (např. kalciová mast, Bepanthen)
  • krémy na ošetřování kůže břicha, hýždí, prsou - při změnách hmotnosti v průběhu kojení se doporučuje v jejich používání pokračovat (Bonella, Bonal, Tanja)
  • multivitaminové přípravky pro kojící matky

Cestovní lékárnička

Čím je vzdálenější cíl vaší cesty, tím důležitější je mít s sebou dobře vybavenou cestovní lékárničku, zvláště pokud cestujete s malým dítětem.  Před delší cestou je dobré poradit se s pediatrem, co by ještě mohlo vaše dítě s sebou potřebovat.

  • léky na snížení teploty (Paralen nebo Panadol čípky či sirup, Paralen, Brufen, Ibalgin nebo Nurofen sirup či Nurofen čípky)
  • Enterol na průjem, možno podávat i preventivně 1 tobolku denně při cestách do rizikových oblastí, ev. 1 balení nemléčné rýžové kaše, rehydratační roztok Kulíšek nebo HIPP ORS 200, pokud by bylo třeba dodržovat dietu
  • nosní kapky, ev. sprej, mořskou vodu ve spreji a odsávačku hlenů pro kojence a batolata
  • sirup nebo kapky proti kašli
  • kapky do očí proti zánětu očních spojivek (Ophtalmo-Septonex)
  • pokud dítě zvrací v dopravních prostředcích -  Prothazin tablety pro děti do 2 let,  Kinedril a Nokinal od 2 let
  • desinfekci např. ve spreji a sadu náplastí
  • teploměr
  • pro kojence Vigantol, krém na zadeček, ev. rektální rourku, pokud dítě trpí na bolesti bříška
  • všechny léky, které dítě užívá dlouhodobě

Na letní dovolenou ještě přibalte

  • Fenistil gel nebo roll on na štípance a kopřivku, popřípadě i kapky na alergii (např. Fenistil nebo Zyrtec)
  • repelent vhodný pro použití již v kojeneckém věku
  • dětský opalovací krém odolný proti vodě s ochranným faktorem nejméně 25 – 30 (např. Daylong Kids)
  • dětské mléko po opalování
  • gel nebo sprej na zklidnění podrážděné pokožky (např. Panthenol, který zakoupíte i v podobě zklidňujícího tělového mléka po opalování)
  • lék na snížení teploty volte raději ve formě sirupu (Panadol, Paralen, Brufen, Ibalgin či Nurofen - ten je v plastové lahvičce, proto je velmi vhodný na cesty), event. Paralen či Nurofen tablety pro děti, čípky by se vám mohly v horku rozpustit 

 


Kontakt tel. +420 378 014 250
e-mail ordinace@
losanova-pediamed.cz


Ordinuje MUDr. Jana Lošanová
MUDr. Jana Lošanová