Systém preventivních prohlídek v 1. roce života 
Pediatra pro své dítě si rodiče dnes volí již během těhotenství. Jsme rády, že jste si pro Vaše dítě vybrali právě naši ordinaci. Po porodu nám zatelefonujte a dohodněte si termín první návštěvy.
Povinných preventivních prohlídek je v průběhu prvního roku celkem 9 (při převzetí dítěte do péče, ve 14 dnech, 6 týdnech, 3, 4, 6, 8, 10 a 12 měsících), kromě toho se dítě ještě zve na očkování. Vzhledem k delším časovým odstupům mezi jednotlivými preventivními prohlídkami si děti obvykle zveme na kontrolní převážení častěji než je předepsáno, zejména v prvním půlroce. Obecně platí zásada, že každé dítě je sledováno individuálně podle dosavadního vývoje.
Pokud shledáme během preventivního vyšetření jakoukoli závažnější odchylku od normy, odesílá se dítě na podrobnější vyšetření ke specialistovi.

Preventivní prohlídky vždy absolvujete v naší ordinaci. Pro tyto prohlídky má každý lékař vyhrazené určité ordinační hodiny (obvykle 2x týdně kolem poledne), aby nedocházelo k tomu, že se v čekárně potká zdravé miminko s nemocnými dětmi. 
S sebou na prohlídky noste Zdravotní a očkovací průkaz dítěte a mladistvého, větší počet látkových plen, několik jednorázových plenek (miminka po rozbalení ráda čůrají), ev. jednorázovou podložku, navlhčené ubrousky na otření zadečku, dudlík či lahvičku s pitím na případné utišení miminka, ev. oblíbenou malou hračku.

První vyšetření praktickým pediatrem

Poprvé by mělo být dítě lékařem vyšetřeno do 2 dnů po propuštění z porodnice. Někdy, např. o víkendu nebo dovolené, nelze tento termín dodržet. Proto se v případě potřeby obraťte na porodnici, kde jste rodila. Během této návštěvy lékař dítě nejen prohlédne, ale doplní do zdravotní dokumentace dítěte i důležité informace o zdravotním stavu rodiny, průběhu těhotenství, porodu a poporodním období. Budete informována o zásadách péče o novorozence a očkování, které Vás čeká v nejbližší době. Zodpovíme vaše případné dotazy týkající se kojení a péče o děťátko. Zároveň podepíšete registrační list, kterým přihlašujete dítě do naší ordinace. Jedna kopie se zasílá Vaší zdravotní pojišťovně, druhá zůstává v kartě dítěte. Každou změnu zdravotní pojišťovny ihned nahlaste!

 

Druhá návštěva v ordinaci pediatra

Podruhé se svým dítětem navštívíte ordinaci pediatra přibližně ve 14 dnech věku. Před prohlídkou dítě v čekárně zcela vysvlékněte, ponechte mu jen plenku a zabalte je do látkové pleny, popřípadě ještě do deky, pokud je chladněji. Připravte si zdravotní průkaz, ev. rodný list a kartičku zdravotní pojišťovny dítě, pokud jste ji nepředložili již při registraci novorozence.
Při prohlídce sestra dítě zváží na kojenecké váze, změří jeho délku a obvod hlavičky. Lékařka zjistí velikost velké fontanely, prohlédne dutinu ústní, poslechne srdce, prohmatá bříško, zkontroluje pulsy na tepnách v tříslech, prohlédne genitál a vyšetří novorozenecké reflexy.
Předepíše vám pro dítě vitamin D - preparát Vigantol, obvykle se dává 1 kapka denně přímo do úst dítěte po celé kojenecké období.
V závěru prohlídky s vámi probereme vaše dotazy.

Preventivní prohlídka v 6 týdnech věku

Vyšetření probíhá obdobně jako minule, kromě reflexů se zjišťuje, zda už dítě začíná držet hlavičku a pohledem fixuje tvář nebo hračku.
Pokud se rozhodnete pro očkování proti rotavirovým nákazám, je vhodná doba pro podání 1. dávky.

Preventivní prohlídka ve 2 měsících

Součástí této preventivní prohlídky bývá očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, onemocnění způsobené Hemofilem influenzae B, hepatitidě B a dětské obrně. Obvykle se také začíná očkovat proti pneumokokovým nákazám (očkovací látka Prevenar 13, ev. Synflorix).
Budete znovu poučeni o postupu při snižování teploty, protože právě zvýšená teplota je jednou z vedlejších reakcí na toto očkování.

Preventivní prohlídka ve 3 měsících

Tato preventivní prohlídka probíhá podobně jako předchozí. Pokud bylo nutno odložit při minulé prohlídce očkování,  zahajuje se při této prohlídce.

Preventivní prohlídka ve 4 měsících

Součástí prohlídky je další dávka očkování hexavakcínou, ev. vakcínou proti pneumokokům. Při této prohlídce lékař kromě obvyklých vyšetření (kontrola hmotnosti, měření délky, hlavičky, velké fontanely, poslouchání srdce, prohmatání bříška, posouzení motorického vývoje) kontroluje, zda dítě reaguje na zvuk a sleduje zrakem. Zároveň Vám vysvětlíme, jak postupovat v zavádění nemléčných příkrmů do stravy dítěte.

Preventivní prohlídka v 6 měsících

Kromě běžného vyšetření zjišťujeme, zda se děťátko přetáčí z bříška na záda, opírá se nožkama o podložku a jak reaguje na okolí.
Pokud bylo dítě dosud pouze kojeno, doporučíme vám jak zavádět postupně do stravy příkrmy. (Pokud je umělém mléce, dostanete tuto informaci již při předchozí prohlídce.)

Preventivní prohlídka v 8 měsících

Dítě se opět váží, měří, počítají se zoubky, poslouchá se mu srdce, prohmatává bříško a posuzuje psychomotorický vývoj. Vyzkoušíme, zda si začíná samo sedat, lézt, žvatlat a jak reaguje na zvuky.

Preventivní prohlídka v 10 měsících

Preventivní prohlídka probíhá obdobně jako předchozí.

Preventivní prohlídka ve 12 měsících

Je poslední prohlídkou v kojeneckém věku. Kromě stanovení výšky a váhy a podrobného prohlédnutí dítěte se zaměříme na posouzení psychomotorického vývoje, včetně kontroly sluchu a zraku. Také se vás zeptáme, zda již dítě začíná říkat jednotlivá slůvka. Do zdravotního průkazu vypíšeme všechny prodělané nemoci. Poradíme vám při přechodu na batolecí stravu a zodpoví vaše dotazy.
Součástí prohlídky je 3. dávka očkování hexavakcínou, pokud nebyla podána již v 11 měsících.


Kontakt tel. +420 378 014 250
e-mail ordinace@
losanova-pediamed.cz


Ordinuje MUDr. Jana Lošanová
MUDr. Jana Lošanová